Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

 • Głos Niebylca - kwartalnik

  Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

 • Dni Niebylca

  Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

 • Dożynki Gminne

  Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

 • Koncert Noworoczny

  W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

 • Kapela Jany

  Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

 • Kapela Cajmery

  Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

 • Mażoretki Dżet

  Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

 • Jazz Band

  Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

 • Promyczki

  Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

 • Trijo

  Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

 • Spojrzenie

  Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

 • Orkiestra Dęta

  Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 11-08-2018

Podkarpackie Święto Malinowe - Połomia 2018 rok.

 

P s m m

W niedzielę 29 lipca w Połomi odbyła się kolejna edycja Podkarpackiego Święta Malin. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Pomysł imprezy zrodził się w latach siedemdziesiątych bowiem Połomia słynęła z dużych plantacji malin i tradycja ta jest wśród mieszkańców bardzo zakorzeniona. Święto wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych, integruje lokalną społeczność, promuje gminę Niebylec Stawarza szansę do poznania różnorodnych form kulturalnych.


Obchody święta malinowego rozpoczęły się uroczystą dziękczynną polową Maszą Św. w której oprawie muzycznej wystąpiła orkiestra dęta z Niebylca. Odprawił ją proboszcz parafii Połomia ks. Artur Grzęda, głosząc homilię już na samym początku mówił o ciężkiej pracy rolnika tak często niedocenianej, przez niektórych uważanej za coś drugorzędnego. Rolnictwo nie jest zawodem, nie jest tylko pracą. Jest jedną z najwspanialszych służb, jest powołaniem. Tylko rolnik wie ile trzeba trudu i potu, który wsiąka w ludzką ziemię. Aby uprawić, użyźnić uczynić zdolną do owocowania. Przedkładanie dóbr materialnych, nadmierna chciwość, znieczulica serca są ciężkim grzechem. Bogactwo przemija. Osoba ludzka jest ważniejsza od rzeczy a dusza jest ważniejsza od ciała. Na koniec ks. Artur powiedział: „Niech wasze spracowane ręce będą zawsze otwarte na drugiego człowieka. Niech na waszych twarzach zawsze gości serdeczny uśmiech dobroci. Niech znak krzyża chrystusowego rozpoczyna każdy posiłek, każdy nowy bochen chleba”. Na koniec przytoczył słowa wiersza Juliana Tuwima: Ojczyzną moją jest łan, łan Polski, prostej, serdecznej, niech mi pozwoli Pan w nim znaleźć spoczynek wieczny. Patrzę, strudzony śród dróg, w oczu twych błękit przeczysty, i jest w nim wszystko: i Bóg i Polska i dom ojczysty.
Po skończonej Mszy rozpoczęła się oficjalna część święta od powitania przybyłych gości wśród których byli: Andrzej Szlachta –poseł na Sejm RP, Waldemar Szumny reprezentujący Władysława Ortyla marszałka woj. Podkarpackiego, Jerzy Bator-wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, Janusz Kilar-zastępca dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Robert Godek- starosta powiatu strzyżowskiego wraz z radnymi rady powiatu, Jacek Boho- sekretarz powiatu, Rafał Rutyna-komendant państwowej straży pożarnej w Strzyżowie, Danuta Lęcznar- przewodnicząca Rady Gminy wraz z radnymi i sołtysami gminy, Zbigniew Korab- wójt gminy Niebylec, Komandorzy Orderu Św. Stanisława w Rzeszowie, Towarzystwo Mundurów Historycznych Fundacji Dar Serca im. Z Religi w Rzeszowie. Następnie starostowie Grażyna Barć i Krzysztof Kotowicz wręczyli malinowy tort na ręce włodarza gminy Zbigniewa Koraba. W swoim wystąpieniu wójt podziękował rolnikom i organizatorom za przygotowanie tegorocznego wydarzenia. Kolejno głos zabierali: Andrzej Szlachta, który mówił o historii zakładania pierwszych plantacji malin w Połomi oraz o kiepskim stanie upraw i opłacalności produkcji owoców miękkich w obecnym czasie. Podał również przykłady dobrych kierunków rozwoju gminy Niebylec. Życzył wszystkim dobrej zabawy i miłego świętowania. Waldemar Szumny odczytał list od marszałka woj. Podkarpackiego.
Do zgromadzonych również swoje słowa skierował starosta Robert Godek. Nawiązał do zachowania i dbania o tradycję, którą można twórczo rozwijać i przenosić na i inne uprawy choćby winnicę taką jak np. w Połomi, która cieszy się dobrą marką.
W dalszej części na scenie pojawiła się Komandoria Podkarpacka z Rzeszowa, która odznaczyła orderem Św. Stanisława biskupa męczennika ks. proboszcza Artura Grzędę. Order Św. Stanisława ustanowiony został 7 maja 1765 roku. Zajmował drugie miejsce przed orderem virtuti militari. Przez okres utraty niepodległości do 1972 roku order ten nie istniał dla narodu polskiego. Obecnie istnieje i działamy w całej Polsce. Naszym hasłem jest: Bóg, Honor i Ojczyzna. Wiara w sercach naszych i na sztandarach. Obudź się Polsko! Biją dzwony kraju mój! Polsko ma Ojczyzno ma. Księdzu proboszczowi Połomi Arturowi Grzędzie wspaniałemu społecznikowi, patriocie a przede wszystkim profesorowi porządku ładu moralnego i religijnego dzisiaj tu na tym stadionie otrzymuje wiadomość o przyznanym orderze Św. Stanisława komandora krzyża wielkiego. Niech cała Połomia będzie dumna. Komandoria Podkarpacka powiadomi o miejscu i dacie wręczenia tego odznaczenia w roku jubileuszu 100 lecia niepodległości Polski. Ks. Artur złożył wniosek uhonorowanie OSP w Połomi, która zostanie odznaczona kapitułą Korfancji Mazowieckiej świętym Florianem. Ks. proboszcz złożył również wniosek o uhonorowanie Sylwestra Betleję dyplomem i orderem pamiątkowym za działalność społeczną. Podczas święta otrzymali dyplomy pamiątkowe podpisane przez komandora Feliksa Foryta, ordery zostaną wręczone w późniejszym czasie. Ponadto wójt Zbigniew Korab oraz starostowie pani Grażyna i pan Krzysztof otrzymali pamiątkowe ordery niepodległości Polski.
Następnie miała miejsce uroczystość wręczenia odznak patrona rolników- Świętego Izydora Oracza. Na wniosek parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Połomi oraz delegatów Podkarpackiej Izby Rolniczej Jerzego Batora i Stanisława Kołuckiego zarząd PIR przyznał odznaki następującym osobom: Marii Chuchli, Marii Sołtys, Januszowi Świt, Mariuszowi Babiarzowi, Mieczysławowi Lenartowi, Leszkowi Turoniowi, Stanisławowi Stochle. Odznaki wręczyli: wójt Zbigniew Korab, ks. Artur Grzęda, Jerzy Bator i Stanisław Kołucki. Po części oficjalnej zaprezentowały się zespoły artystyczne. Wystąpiła orkiestra dęta z GOK Niebylec, ZPiT Zaborowiacy z OK Czudec, zespół śpiewaczy Budziwojce, kapela Kmiecie oraz kapela Cajmery. Jedni oklaskiwali zespoły inni mogli skosztować przysmaków z maliną w roli głównej. Były babeczki z musem malinowym, naleśniki serowo malinowe, smoothie malinowe, rolady, pychotki, napoje i wiele innych równie pysznych wypieków i deserów. Wszystkie panie z kół gospodyń wiejskich stowarzyszenia KGW i związku emerytów i rencistów otrzymały pamiątkowe kosze wiklinowe i tabliczki z napisem danego koła oraz dyplomy za udział w przeglądzie przysmaków malinowych. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego Moniki Korab, Ewy Tarańskiej i klubu Zręczne ręce. Można było podziwiać wystawę trofeów koła łowieckiego Bażant Czudec, swoje stoisko miało również nadleśnictwo Strzyżów. Za wizytę pod namiotem pracownicy służby leśnej rozdawali licznie odwiedzającym gadżety promocyjne i można było zapoznać się z działalnością lasów państwowych oraz wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczej. Słodkich miodów dało się skosztować na stoisku gospodarstwa pasiecznego z Połomi oraz ze Strzyżowa a smakosze wina mogli znaleźć coś dla siebie u państwa, którzy przywieźli swoje wyroby z winnicy Łany z Białej k Rzeszowa. Wśród wystawców swoje stoiska prezentowali PODR, KRUS i TUW rozdając ulotki, czasopisma i gadżety. Loterię fantową z cennymi nagrodami zorganizowały panie z Połomi. W sprzedaży była nowa publikacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej pt. Tradycja Pieszych Pielgrzymek autorstwa Antoniego Chuchli, a miłośnicy folkloru mogli nabyć płytki CD kapeli ludowej Jany i kapeli Cajmery. Porad kosmetycznych można było zasięgnąć u pań z firm Avon i Mary Kay. Nie można pominąć ułanów, wolontariuszy którzy zbierali wolne datki dla głuchoniemych dzieci z Ustrzyk Dolnych. W oddali słychać było warkot kilku silników prezentowanych przez Grzegorza Smelę z Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej z Konieczkowej. Konferansjerkę prowadziła Agnieszka Cynar dyr. GOK Niebylec, gastronomię i wesołe miasteczko zapewniła firma Galicja ze Strzyżowa. Niestety złośliwa pogoda nie pozwoliła dokończyć imprezy i tym samym zakończyliśmy świętowanie. Dodam, że organizatorami podkarpackiego święta malinowego byli: proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja w Połomi, wójt gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl a partnerami byli: Podkarpacka Izba Rolnicza w Trzebownisku, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Rzeszowie oraz KGW, ZEiR i OSP w Połomi.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Niebylec, dnia 21-01-2019 Zaproszenie! Starostwo Powiatowe oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zapraszają na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Przegląd Zespołów Tanecznych

Niebylec, dnia 21-01-2019 Zaproszenie!   Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Ferie Zimowe

Niebylec, dnia 12-01-2019 NOWOROCZNY KONCERT - NIEBYLEC 2019   Kolędy śpiewamy w radosnym okresie narodzenia Pańskiego. Wraz z pasterzami pochylamy się nad żłóbkiem małego Jezusa,…

Oglądaj cały artykuł
Koncert Noworoczny

Niebylec, dnia 02-01-2019 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
 Zaproszenie na Koncert Noworoczny

Niebylec, dnia 22-12-2018 r. Życzenia ! Czytaj więcej

Oglądaj cały artykuł
Życzenia

Niebylec, dnia 11-12-2018 Świąteczny Kiermasz 2018 rok Grudzień jest miesiącem kiedy szał zakupów już trwa więc w poszukiwaniu wymarzonych prezentów i ozdób warto wstąpić na…

Oglądaj cały artykuł
Świąteczny Kiermasz 2018 rok

Niebylec, dnia 28-11-2018 Zaproszenie! Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, zaprasza na ...    Szczegóły w czytaj więcej.

Oglądaj cały artykuł
Kiermasz Świąteczny

Niebylec, dnia 28-11-2018 Spotkanie poetyckie ph. „Pamiętamy”   „NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE”  Z. Herbert Sala Gminnego Ośrodka Kultury w listopadowy wieczór wypełniła się osobami,…

Oglądaj cały artykuł
Spotkanie poetyckie ph. „Pamiętamy”

Niebylec, dnia 27-11-2018 XV NIEBYLECKIE IMPRESJE JAZZOWE   Jazz jest nie tylko wysmakowaną ale i popularną formą muzyki. Gwarantuje rozrywkę na wysokim poziomie i nieustannie…

Oglądaj cały artykuł
XV NIEBYLECKIE IMPRESJE JAZZOWE

Niebylec, dnia 23-11-2018 LITERATURA I DZIECI „NIEZWYKŁE OPOWIEŚCI”   Tradycyjnie już od kilkunastu lat w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu odbywa się konkurs dla dzieci…

Oglądaj cały artykuł
Literatura i Dzieci

GOK Niebylec tel 17 277 30 30