Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Niebylec, dnia 21-06-2019

Niebyleckie mażoretki laureatkami I miejsca
Jubileuszowej XX Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych - Tyczyn 2019

mazoretki 2019 m

 

W niedzielne popołudnie 9 czerwca br. w ramach obchodów Dni Tyczyna, odbyła się XX Podkarpacka Parada Orkiestr Dętych. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie.

Patronat wydarzenia objęli: Starosta Rzeszowski i Burmistrz Tyczyna. Impreza rozpoczęła się przemarszem wszystkich orkiestr dętych i grup mażoretkowych biorących udział w paradzie. W imprezie uczestniczyły Mażoretki z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu- grupa średnia i starsza. Korowód z tyczyńskiego rynku do parku Pałacu Wodzickich, prowadziły niebyleckie mażoretki wspólnie z zaprzyjaźnioną orkiestrą dętą "Zgoda" z Rakszawy Oficjalnego otwarcia Jubileuszowej XX Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych dokonał Burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki. Na tę specjalną okazję muzycy przygotowali i wspólnie zagrali utwór "Czterdzieści lat minęło"- arr. Bartka Szułakiewicza, muz. Jerzy Matuszkiewicz. Razem z orkiestrami zaśpiewała solistka zmieniając słowa tekstu z 40 na 20 lat minęło. 

Parada Orkiestr Dętych miała charakter konkursu. Powołane przez organizatorów jury w składzie; ks. dr Marian Czenczek, Józef Nawojski, prof. Beata Adamczyk, Zofia Matys, po wysłuchaniu wszystkich orkiestr, dokonała oceny wg. następujących kryteriów: doboru repertuaru, czystość brzmienia orkiestry, interpretacje wykonanych utworów muzycznych. Zespoły mażoretkowe oceniane były pod względem techniki wykonania układu, pracy z rekwizytem, jak również komisja zwracała uwagę na ogólny wyraz artystyczny. Po obradach jury ogłosiło wyniki. Wśród laureatów w kategorii zespoły mażoretkowe, na podium I miejsca stanęły obydwie grupy Mażoretek z GOK w Niebylcu. Zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy. Tradycyjnie na zakończenie Jubileuszowej Parady wszystkie orkiestry wspólnie zagrały utwór muzyczny - "Orkiestry dęte" w opr. Juliana Kwiatkowskiego.

Gratuluję swoim podopiecznym wytańczonej nagrody. Bardzo się cieszę, że czas spędzony na próbach, później owocuje i zostaje zauważony i doceniony przez jury, jak również widzów. Poprzez uczestnictwo w spotkaniach, młodzież integrując się nawiązuje nowe relacje społeczne. Zespół odgrywa istotną rolę jako ozdoba różnych działań kulturalnych. Nie ma wątpliwości, że mażoretki współtworzą i upowszechniają amatorski ruch artystyczny.

Dziękuję za udział w tym wydarzeniu, życząc dalszych sukcesów na niwie artystycznej.


A.Cynar

  

 

  • DSC08458

Kliknij w obraz i oglądaj galerię.